KURUMSAL
Hakkımızda

HAKKIMIZDA

Mısırlı Sadeyağ 1960 yılında Hacı Halil Gündüz tarafından sadeyağ üretimi ile faaliyete başladı. Uzun yıllar süt ürünleri üretimi ve işlenmesinde hizmet veren firma 1990 yılından itibaren Ahmet Gündüz yönetiminde işletme faaliyetlerini sürdürmektedir.

Mısırlı sadeyağları olarak çağın gerektirdiği nezih bir ortamda yüksek kapasite ile üretimine artan bir ivme ile devam etmektedir.

Mısırlı Sadeyağları ISO 9001 - 2000, ISO 22000-2005 ve TS EN 45012 Helal Sertifikası ve Kalite belgeleriyle kalitesini belgelendirmiş olup standardizasyonun gerekliliklerine harfiyen uymayı toplumsal görev bilmektedir.

Mısırlı Sadeyağları ISO 9001–2000, ISO 22000–2005 ve TS EN 45012 Kalite belgeleriyle kalitesini belgelendirmiş olup standardizasyonun gerekliliklerine harfiyen uymayı toplumsal görev bilmektedir.

Şanlıurfa'nın Karacadağ ve Tektek dağlarında yetişen koyunların sütleri sağılarak yoğurt haline getirilmekte daha sonra yoğurt yayıkta işlenerek sadeyağına çevrilir. Sadeyağ oluşumundan sonra sıcak su ve buharlı kazanlarda eritilerek Sıvı hale getirilmekte ve ambalajlanmak üzere sağlıklı ve hijyenik bir ortamda paketlenerek pazara sunulur. Sadeyağ; baklava, tatlı çeşitleri, bisküvi, ve çerez çeşitlerine lezzet katmakta kullanılır.

Sade Yağ: 100% koyun sütünden elde edilen kremaları sadeyağına dönüştürülüp daha sonra uygun koşullarda eritilerek 100% yağını alıp geri kalan maddelerin atılması ile elde edilen yağdır.

Türkiye'nin değişik bölgelerinde üretilmiş olsalar bile Şanlıurfa bölgesinin Mera'larına has değişik bitkilerin Küçükbaş hayvanlara verdiği gıda neticesinde sade yağına tat katmaktadır.